שלום אורח
 
התחבר
 
נא להמתין...

פיתוח לעומת שימור - מערך שיעור - ערכים במועדם: בעקבות לוח השנה העברי, עמודים: 69 - 75

איציק רבי, צוות מנחי תכנית "בארי"

  |   תגובות: 2
צפיות: 1320
דרוג  (0)

מערך שיעור לכבוד טו בשבט שדו בבעיה של הרצון של האדם לקדם את הפיתוח לעומת שימור הטבע והסביבה שבה אנו חיים.

 

מערך שיעור בנושא - "טו בשבט: פיתוח לעומת שימור - כיצד נוכל לסייע לפיתוח עולם בר קיימא?" 

 
   

 

הפניה לספר הלימוד באתר כותר - ערכים במועדם: בעקבות לוח השנה העברי, עמודים 69 - 75

 

 

 

 

מטרת השיעור: להבין את המושג עולם בר קימא, ולהציע רעיונות למחויבות מעשית לפיתוח עולם בר קימא.

 
   

 

 

פתיחה

 

 

שאלת יחסנו אל הסביבה הולכת ותופסת מקום חשוב יותר ויותר בחיינו בשנים האחרונות. הפיתוח המואץ באזורים העירוניים והכפריים בעולם מעורר שאלות רבות בדבר היחס שבין ניצול ושינוי הטבע והסביבה לצורך האדם, לעומת שימור ערכי טבע ונוף.

האם ובאילו תנאים צריכה החברה לוותר על נוחות בטווח הזמן המיידי למען שימור והגנה על ערכי טבע שונים ולמען הדורות הבאים?
 

פיתוח בר-קיימא הוא דרך לניצול משאבים אשר מטרתה לענות לצורכי האנוש לצד שימור הסביבה, כך שצרכים אלה יענו לא רק בהווה, אלא גם בעתיד. ועדת ברונדטלנד (Brundtland Commission) ניסחה את ההגדרה המצוטטת ביותר של פיתוח בר-קיימא, ולפיה זהו פיתוח "העונה על צרכי ההווה מבלי להתפשר על יכולתם של דורות העתיד לענות לצרכיהם"‏‏.
 

הצעה לדיון כיתתי: לבקש מהתלמידים להציע דילמות בהן ישנה התנגשות בין צרכי ההווה לצרכי העתיד, ולנסות למצוא דרך לשלב בין שני הערכים מבלי לוותר על אף אחד מהם.

 

 

 

 

 

 

 

לימוד  מקור:  קהלת רבה פרשה ז (מופיע בעמוד 73 בספר הלימוד)

 

 

בשעה שברא הקדוש ברוך הוא  את אדם הראשון,                                                                                   

נְטָלוֹ  והחזירוֹ על כל אילנֵי גן עדן ואמר לו: ראה מעשַׂי כמה נאים ומשובָּחין הן,
וכל מה שבראתי - בשבילך בראתי.
תֵּן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי,
שֶׁאִם קלקלתָ - אין מי שיתקן אחריך


שאלות לדיון

  1. ממה חושש אלוהים?
  2. מה ביקש אלוהים מאדם הראשון על פי המדרש?
  3. כיצד מנמק אלוהים את דרישתו מאדם הראשון?
  4. לאיזו מסקנה הרסנית יכולה האמירה של אלוהים "בשבילך בראתי" להביא את האדם?
 

 

צפיה בסרטון (הרחבה לבעלי רישיון לאתר בריינפופ)

  • כנסו לאתר לאתר בריינפופ וצפו בסרטון שכותרתו: "האדם וסביבתו – מה אפשר לעשות כדי לחולל שיוני אמיתי".
  • לאחר הצפיה בסרטון ענו על השאלות במדור "בחן את עצמך" (בפינה הימנית התחתונה).

 

 

 

 

שאלות לדיון מסכם במליאה:

 

1. מה שלושת הכללים שמציע הסרטון על מנת להבטיח עולם בר קיימא?
2. לאיזה מהכללים מתאים המדרש "בשבילך בראתי", שלמדנו? 

3. באיזה מבין שלושת הכללים שנלמדו תבחרו, בכדי להשפיע על הסביבה?


 

 

עבודת בית

 

1. כתבו שלושה דברים חדשים שלמדתם במהלך הלימוד.
2. כיצד תבחרו לשנות את התנהגותכם בעקבות הסרטון שראיתם?

 

 

 

 


הפנייה לספר הלימוד באתר כותר - ערכים במועדם: בעקבות לוח השנה העברי, עמודים 69 - 75

 

 

 

 

 

 
תגובות ‏‎(‏‎2 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎2 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
2.
שעור מתוקשב ‏‎ ‏‎ דווח על תוכן פוגעני תודה על ההתייחסות
1. חששותיו של אלוהים מקלקולו של העולם אותו ברא
2.על פי המדרש האדם נתבקש לשמור ולשמר את מה שאלוהים ברא וייצר
3.הנימוק ברגע שהאדם יקלקל יהרוס. לא יהיה מי שיתקן אחריו.
4. המסקנה שאלוהים ברא את העולם למען האדם. והאדם שיעשה בו כל מה שברצונו. אך שיזכור שאלוהים לא יתקן את העולם אחריו.

1. שימור הטבע
2.שימור הטבע
3. שימור הטבע

למידת מדרש חדש "בשבילך בראתי"

משוב
השיעור מנוסח היטב. מתאים לשכבת הגיל
חומרי הלמידה טובים.
שימוש בסרטון טוב ומכוון הישר לחומר הנלמד. גם קצר וממצא.
לגבי השאלות הייתי משתמשת בשאלות ברמת חשיבה גבוהה יותר.
שעור טוב וחוויתי.
ועכשיו משוב לגבי שעור מתוקשב בכלל
יש לזכור שאין להוריד מערכם של שעורים פרונטלים!!!
בנוסף מערכת בתי הספר לא ערוכה עדיין
ללימוד שעורים מתוקשבים!
למרות שמיומנויות המאה ה21 (למידה עצמאית, מיומנויות תקשורת, אוריינות מחשב ומידע, ישיבה ופתרון בעיות...)
דורשים זאת,
katzkrn@gmail.com -Gmail, ‏‎(‏‎02.01.13‏‎)
1.
שעור מתוקשב ‏‎ ‏‎ דווח על תוכן פוגעני תודה על ההתייחסות
1. חששותין של אלוהים,מקלקול בריאת עולמו
2. על פי המדרש האדם נתבקש לשמור ולשמר
את מה שייצר. מה שברא.
3. הנימוק ברגע שהאדם יקלקל , יהרוס לא יהיה מי שיתקן אחריו.
4.המסקנה שאלוהים ברא את העולם למען האדם.והאדם שיעשה כל מה שברצונו.

1. שימור הטבע
2. שימור הטבע
3. שימור הטבע

למידת מדרש חדש בשבילך בראתי

משוב
השיעור מנוסח היטב. מתאים לגיל חטיבה
חומרי הלמידה טובים. שימוש בסרטון טוב ומכוון הישר לחומר הנלמד
הייתי משתמשת בשאלות ברמת חשיבה גבוהה יותר.
שעור טוב, וחוויתי.
katzkrn@gmail.com -Gmail, ‏‎(‏‎02.01.13‏‎)
סוג פריט: מערך שיעור
סוג מדיה: טקסט , וידאו
עודכן בתאריך: 23.02.14
 
           
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים